Zkuste zlato nebo stříbro

Zkuste zlato nebo stříbro!

Přemýšleli jste o investicích či o spoření pro děti nebo na pohodový důchod? Pak zvažte investice do drahých kovů. Možná mi odpovíte: „Cože? Vždyť se říká, že zlato je jen pro bohaté. Je to omyl. Do fyzických kovů, které budete mít doma můžete spořit už od 500,-Kč.

V době krize jsou tyhle investice dokonce jistější než do akcií. Z dlouhodobého hlediska je zlato uchovatelem hodnoty.

Velká výhoda spoření do drahých kovů je, že spoříte mimo finanční systém a tím chráníte své peníze před vysokou inflací. Spoření do drahých kovů je anonymní, tudíž nikdo neví kolik toho máte a nikdo vám ho nemůže sebrat.

Jaké jsou výhledy na zhodnocení drahých kovů? Velmi příznivé…

Střednědobý výhled

Ve střednědobém rámci pozorujeme významný růstový tlak na cenu drahých kovů. S očekáváním, že dříve nebo později klesnou 10leté americké výnosy pod 0.60 %, tedy na nová minima, zůstává náš výhled na zlato jednoznačně býčí. V horizontu příštích 3–4 měsíců očekáváme růst zlata zhruba k úrovním 2 200 – 2 400 USD/oz. Pokud se stříbra týká, je situace s krátkodobou předpovědí poněkud složitější, neboť cena stříbra je z velké části diktována poptávkou průmyslu, coby vstupu do výroby. Pokud přijde druhé zmražení ekonomiky, budou cenové pohyby na stříbře sice krátkodobé (v řádu dnů), ale velmi výrazné. Vzhledem k tomu, že si světová ekonomika další zastavení nemůže dovolit, očekáváme tento scénář s menší pravděpodobností. Pravděpodobnější scénář je podle našeho názoru růstový a v tom případě stříbro míří k pásmu rezistence na cenové hladině 30–35 USD/oz.

S ohledem na překotný a turbulentní vývoj rozhodně nedoporučujeme s nákupem kovů spekulovat na nejistý cenový pokles. Naopak nejrobustnější strategií je nakupovat co nejdříve. Ztráty na nechráněných finančních portfoliích budou jistě vyšší než úspora několika tisíc Kč na unci zlata.

Dlouhodobý výhled

V dnešním dlouhodobém výhledu sdílíme komentář obchodního ředitele společnosti Golden Gate a.s., Pavla Ryby.

Od počátku roku zlato v korunách vzrostlo o  26,68 %

Od počátku roku stříbro v korunách vzrostlo o 32,84 %

Od počátku roku platina v korunách poklesla o 8,55 %

Mnoho lidí má v hlavě uloženo, že už je zlato příliš drahé. Je tomu ale právě naopak. Zlato je velmi levné. Je pravdou, že ne tak levné, jako když stálo 30 000 za unci, ale je stále velmi levné.

Skutečná rostoucí fáze zlata teprve přichází, od počátku roku 2020 cena stoupla pouze o necelých 30 %.

Na burze stojí okolo 2 000 USD a krize ještě žádná nevypukla. Jsme pouze odstaveni karanténou.

Skutečná krize je před námi, dosud totiž ještě nepropukla finanční nákaza systému.

Z hlediska změn a dopadů máme v ekonomice i ve společnosti teprve vše před sebou.

Centrální banky a vlády teprve začínají špatnými penězi „úřadovat“, dopady toho naplno pocítíme až v řádu vyšších měsíců, jednotek let.

Cena zlata a drahých kovů teprve začne růst, a to řádově o stovky procent, nikoli o desítky

Nic se nemění v naší predikci, že cílová cena zlata má být mezi 8 000 – 15 000 USD (při kurzu 20 CZK/USD 160 000 Kč – 300 000 Kč výkupní ceny).

U stříbra 150 – 300 USD za unci, tzn. 96 000 – 192 000 Kč (při výkupních cenách).

To vše nejspíše v horizontu 2-4 let

Děkuji za váš čas a nezapomeňte chránit své peníze.

Krásné dny

Jiřina